DentalCare

DentalCare

DentalCare

DentalCare

DentalCare
Home Home Home
.
trusted resource. informed professionals. healthier patients.
Print         Share:  

Welcome

Cukrzyca i zapalenie przyzębia (parodontoza)

CZY CUKRZYCA MA WPŁYW NA ZDROWIE JAMY USTNEJ?

Cukrzyca ma negatywny wpływ na wiele organów i funkcji organizmu. Dotyczy to również zębów i dziąseł. Zagrożenie jest jeszcze większe, gdy poziom cukru we krwi nie jest prawidłowo wyrównany, gdyż zwalczanie zakażeń bakteryjnych jest w takich warunkach utrudnione.

Odkładanie się płytki nazębnej

Płytka nazębna jest tworzącą się na zębach bezbarwną, lepką warstwą bakterii. Nieusuwana płytka nazębna może powodować zakażenia, na przykład chorobę dziąseł.

Odkładanie się płytki nazębnej

U osób chorych na cukrzycę, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany, ilość bakterii płytki nazębnej jest niż u osób zdrowych. U osób chorych na cukrzycę występuje większe ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest chorobą dziąseł. Jest ono spowodowane odkładaniem się płytki i kamienia na zębach i dziąsłach.

U osób chorych na cukrzycę kontrolowanie procesu odkładania płytki nazębnej jest trudniejsze. W związku z tym, u osób chorych na cukrzycę prawdopodobieństwo choroby dziąseł jest 3-4 razy większe.

W przypadku wystąpienia poniższych objawów należy koniecznie udać się do stomatologa:

Zaczerwienienie, obrzęk dziąseł

  • Zaczerwienienie dziąseł
  • Opuchlizna lub
  • Wrażliwe dziąsła
  • Krwawienie dziąseł

Zapalenie przyzębia (parodontoza)

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy. Jest to poważniejsza choroba niż choroba dziąseł. Z czasem, choroba ta powoduje opadanie dziąseł i obluzowanie zębów.

Zdrowa jama ustna ma także wpływ na cukrzycę. Infekcja, taka jak choroba dziąseł, może wpływać na poziom cukru we krwi. W związku z tym, dobre nawyki pielęgnacji jamy ustnej są bardzo istotne. Pomagają one chronić zdrowie jamy ustnej, a także radzić sobie z cukrzycą.

Należy pamiętać o używaniu glukometru! Pozwala on kontrolować poziom cukru we krwi, a także chronić zdrowie jamy ustnej.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cukrzycy i zdrowia jamy ustnej? Porozmawiaj z swoim stomatologiem lub wejdź na stronę oralb.com.

Download PDF
Optional: Customize this document for your patients.

Enter information about your practice in the fields below, and it will appear at the top of each Patient Education page when printed.

Enter your Information:
Line 1: (Your Name or Practice Name)
Line 2: (Address, Specialty, or Slogan)
Line 3: (Phone Number or E-mail Address)
Congrats

Congratulations!

Based on information in Your Profile, it looks like you’ve graduated. As you transition into practice, we want to keep you informed about new CE courses, promotions, and other resources now available to you as a practicing professional.

So please take a moment to Update Your Profile; make sure to look under each category, i.e., Personal Information, School Information and Notification and Updates and click "Edit."

We also recommend that you visit the Graduating Student section for post-graduate tips.